ОЗЕЛЕНЕННЯ 2018-09-19T14:58:29+03:00

ОЗЕЛЕНЕННЯ

Озеленення дахів

Ідея озеленення дахів виникла більше тисячі років тому в північній Європі. Жителі утеплювали свої житла, обкладаючи їх шматками моху і дерну. Солом’яні дахи покривали дерном для запобігання пожежі, потім на цьому дерні виростала рослинність. Напевно, це і було перше озеленення дахів.

В ході індустріального розвитку виник дефіцит озеленених площ, особливо в умовах мегаполісу. У містах, де будівлі найчастіше займають більше 80% міських площ, мікроклімат набагато тепліший, більш сухий і запилений, ніж в сільській місцевості.
Щоб заповнити нестачу озелененої території, стали влаштовувати сади на дахах офісних будівель, магазинів, будинків, куди могли б вийти, посидіти і відпочити люди, втомлені від міської суєти. Сад на даху є природним регулятором мікроклімату в приміщеннях. Коливання температур на озелененому даху м’якше і становить від -15С до + 30С. Озеленений дах – це природний «кондиціонер», який захищає вас від холоду, а влітку рятує від спеки.
– Завдяки озелененню на 20% – 30% знижуються витрати на опалення і кондиціонування.

– Система озеленення захищає покриття дахів від руйнування під ультрафіолетовими променями і механічних впливів. Термін служби покриття дахів продовжується в 2-3 рази.

– Рослинний шар утримує близько 20% пилу і шкідливих речовин, які містяться в повітрі. За дослідженнями німецьких вчених, трав’яний дах площею 15 кв.м виробляє кількість кисню, достатню для дихання п’ятдесяти чоловік. Влаштувати озеленення можна, практично, на будь-якому покрівельному матеріалі. Єдине обмеження – стійкість конструкції покрівлі.

На жаль, в Україні озеленення дахів застосовується рідко, але останнім часом попит зростає. Сад на даху вважається в Україні новаторством, і навіть дивацтвом.

Існує два типи озеленення дахів: екстенсивне і інтенсивне.

Вимога до екстенсивного озеленення є м’якшою, ніж до інтенсивного
– Екстенсивний метод озеленення найпростіший. Його часто використовують на дахах промислових підприємств розвинених європейських країн. А за містом цим способом озеленюють дахи гаражів, альтанок, терас і різних господарських будівель. При цьому, доступ людей на такий дах не передбачається. Основним компонентом є грунтопокривні рослини – седуми, ломикамені, деякі цибулинні або просто газонні трави. Максимально допустимий ухил даху в цьому випадку – 28С. Поверхню даху захищають від коренів рослин спеціальною плівкою, яка на дає корінням руйнувати покрівлю. А для зменшення тиску на неї вегетаційного шару використовується геополотно або геотекстиль. Параметри полотна, такі як щільність, товщина, структура, залежать від конструкції будівлі, тобто передбачуваного навантаження.

Дахи з ухилом менше ніж 4С повинні обов’язково обладнуватися дренажною системою, інакше буде відбуватися застій води в грунті, і як наслідок збільшення навантаження на дах.

В якості основи для посадки рослин насипають родючий шар або субстрат товщиною від 5 до 20 см. При обмеженій товщині до 10 см., шар повинен бути достатньо мінералізованим. Щоб згодом субстрат не перемішався з дренажем, шари дренажу і субстрату також поділяються багнистим геополотном. Оскільки такий газон на даху існує сам по собі, то ландшафтні дизайнери підбирають такі рослини, які вимагають мінімального догляду. Поступово на даху утворюється своєрідний газон, поселяються рослини і навіть птахи. Фахівці можуть підібрати такі види рослин, що можна отримати сад безперервного цвітіння. Він буде радувати око весь теплий період, з початку весни до кінця осені.

– Інтенсивний метод –  накладає серйозні обмеження на конструкцію будівлі (вона повинна витримувати від 150 кг до 750 кг на м.кв.). Інтенсивний метод озеленення даху дозволяє вам не тільки споглядати зелену галявину на даху будинку, але і відпочивати на ній. Якщо міцність конструкції дозволяє, можна влаштувати на даху справжній сад з водоймою, фонтаном і пишними клумбами, викласти доріжки, поставити лавки. Можна посадити дерева до 4 метрів – хвойні або листяні. Природно, великим рослинам і деревам потрібно більш значний родючий шар, на даху він може бути більш одного метра. При такій товщині висаджуються досить великі дерева. Шар дренажу складе не менше 20 см. Щоб не бігати по даху з лійкою або шлангом, поливаючи посаджені дерева, потрібно заздалегідь передбачити систему автоматичного поливу.

Найкраще проводити озеленення та посадку дерев на даху відразу після закінчення будівельних робіт. І, звичайно, доручити всі роботи фахівцям, які гарантують якість своєї роботи, оскільки озеленення дахів вимагає складних розрахунків.

За весь час співпраці працівники фірми зарекомендували себе як кваліфіковані спеціалісти, які здатні вирішити практично весь спектр питань.

Ігор Пронь

Співпрацею задоволені, головне тримати все на такому ж рівні, проте оцінку поставив би 9 (за десятибальною системою), через те, що завжди є куди рости і розвиватись.

Дацюк Олександр
WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian