Loading...
МОДЕРН 2018-08-03T13:05:31+03:00

Модерн

XIX століття – століття технічної революції та індустріалізації будівництва, вік заліза і скла, вік створення фантастичних споруд, що демонструють небувалі можливості нових матеріалів і техніки (Ейфелева вежа в Парижі чи Кришталевий Палац в Лондоні), вік перших міжнародних промислових виставок. Новий плин у мистецтві, дуже швидко завоював практично весь світ, це почалося в 80-ті роки ХIX століття одночасно в Англії, Німеччині, Росії, Австрії, Італії, Франції, Бельгії, Іспанії, Фінляндії, Чехії, США. У різних країнах рух отримав різні назви: в Росії – «стиль модерн», в Німеччині, Швеції, Фінляндії – «югендстіль», в Австрії – «сецессіон», у Франції, Бельгії, Голландії, Англії, США – «ар нуво», в Італії – «Ліберті». Модерн стояв на зорі нової ери ХХ століття, і тому, просто зобов’язаний був стати неповторним і прекрасним. Творці цього стилю, незалежно від видів мистецтва, вносили в нього всі кращі досягнення минулого і найвишуканіші ідеї свого часу. У дизайні інтер’єрів увага приділялася стилізованому рослинному візерунку, гнучким плавним формам. Перед стилем модерн ставилося завдання створення синтезу мистецтв, тому була необхідна загальна формальна мова, що візуально об’єднувала б цілі твори та їх частини. Яскравим прикладом синтезу може служити будь-який особняк, в якому починаючи від решітки огорожі до віконних плетінь, дверних ручок, поручнів, меблів, посуду, тканин, світильників, сходів і інших складових елементів цілого, вирішено в одному ключі.

Основною виразною формою і мотивом стилю модерн стала лінія, але не пряма, а гнучка, жива, вибаглива, витончена, одухотворена. Мова мистецтва модерну – це абстрактні форми, але живі, органічні, дихаючі і зростаючі. На рубежі століть закладаються основи нового виду мистецтва – дизайну і твори майстрів стилю модерн дали потужний імпульс для його подальшого розвитку в ХХ столітті. До цих пір форми стилю модерн, навіть розтиражовані сучасними майстрами, незмінно привертають увагу, так як для людського ока, втомленого від жорстких прямих ліній, кутів і похмурого вигляду сучасного оточення, хочеться відпочити дивлячись на живі, витончені, красиві форми в стилі модерн.

У модерн всі плавне і перетікає – це стосується як меблів, так і планування. Тому для створення стилю використовуються ковані, плетені меблі, а також дерев’яні предмети химерної форми. Велику увагу приділяє модерн декору – вітаються всілякі орнаменти тваринного і рослинного походження, а також ліпнина та розпис.

Модерн увібрав в себе самі радикальні віяння того періоду і був проголошений стилем, який повністю змінить основи дизайну. Якщо раніше від меблів потребувалося або бути прикрасою інтер’єру, або комфортність, то меблі в стилі модерн успішно поєднували в собі всі ці якості і виступали гармонійним елементом єдиного рішення інтер’єру. Гармонія – ось відмінна риса обстановки в стилі модерн. Стільці та крісла зручні, їх спинки декоровані рослинним орнаментом, який використовувався і в малюнку стельової ліпнини, і тканинних шпалер (завитки, рідкісні великі бутони або гілочки квітучої сакури). У виготовленні меблів застосовувалися улюблені сорти дерева: червоне дерево, чорне (ебен) і вишня. У декоруванні використовувалося різьблення, інкрустація деревом, вставки з кришталю (у зразках, розрахованих на масового споживача – зі скла). Меблярі знову стали активно працювати в області лакування та інших способів підкреслити красу текстури дерева.

Самі меблі поступово втрачали масивність. Шафи набували витягнутого силуету, кабінети обставлялися мобільними меблевими зразками. Письмові столи все більше наближалися до сучасних ергономічних моделей, їх облаштовували зручними висувними ящиками. Люстри і світильники проектувалися з явним обіграванням рослинних мотивів – плафони часто нагадували за формою бутон (символ нового життя) або квітку. Стелі часто підвішувалися на кованому каркасі. У цьому випадку він декорувався кованим листям.

М’які меблі – дивани, крісла – оббивалися міцними красивими тканинами сіро-зеленого, бузкового, блідо-жовтого, сріблястого кольорів. Підлокітники і спинка прикрашалися різьбленням, покривалися вручну декількома шарами лаку.

Меблі для кухні відрізнялися респектабельністю силуету і стриманим декором. Кухонні столи та стільці були зручні, вони привертали увагу глибоким кольором дерева, розумно спроектованою конструкцією, а столи часто були розсувними. Буфети також не були перевантажені декором. Всі елементи меблів для кухні виконувалися в єдиному колірному і оздоблювальному рішенні, відповідаючи прагненню модерну до гармонії.

Спальні в стилі модерн респектабельні, меблі в них дотримувалися в єдиному декоративному рішенні. Спинки і підніжки часто прикрашалися елегантним плетінням дерев’яних лакованих прутів або гнучкими асиметричними завитками. Кольори Модерну плавні і м’які – рожеві, бузкові, м’ятні, коричневі. Загалом, будь-які пастельні і ніжні відтінки.

І хоча в наші дні буквальне новаторство модерну вже під питанням, наявність виникнення та формування в наступному періоді іншої стилістики, меблі цього напряму, як і раніше користуються популярністю та симпатією. Провідні італійські меблеві фабрики (в тому числі Annibale Colombo, Galimberti Nino, Flamina Martini) поклали в основу створення навіть найсучаснішої своєї продукції, розробленої ще в кінці дев’ятнадцятого століття, принципи «нового мистецтва».

WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian