Loading...
МАНЬЄРИЗМ 2018-02-10T19:00:41+02:00

Маньєризм

Маньєризм (іт. Manierismo – химерність, манірність від maniera – прийом, спосіб) – назва, умовно означає стилістичні тенденції, а так само визначений етап у розвитку європейського, головним чином італійського, мистецтва середини і кінця XVI століття. Цей етап відображав кризу художніх ідеалів епохи Італійського Відродження. Мистецтво Маньєризму в цілому характеризується верховенством форми над змістом.

Вишукана техніка, віртуозність манери, демонстрація майстерності не відповідає убогості задуму, вторинності і наслідувальності ідей. У Маньєризмі присутня втома стилю, вичерпаність його життєвих сил. Саме тому цей термін часто тлумачать більш широко, називаючи Маньєризмом останню, кризову фазу розвитку будь-якого художнього стилю в різні історичні епохи.

Інтер’єрам в стилі Маньєризму характерні відсутність певних принципів організації форми. В оздобленні щосили грають з перспективою, вигаданими джерелами світла і несподіваними, не завжди справжніми площинами та обсягами. Краса і виразність деталей стає куди важливішою, ніж єдність цілого. Приміщення щосили заповнюють орнаменти – і відверто намальовані, і що імітують різьблення та ліпні прикраси. Часто використовуються ілюзорні образи, такі як помилкові двері, неіснуючі вікна і арки. Інтер’єр розпадається на кольорові плями, що складаються в нові форми і композиції. У Маньєризмі краса окремої деталі стає важливішою за ціле. Можливо, тому, інтер’єр у стилі Маньєризм сприймається як якийсь штучно створений простір.

В архітектурі нетрадиційно застосовуються класичні елементи, ілюзорні трюки (несправжні двері, сліпі вікна і арки). Фасади декоративні, з безліччю архітектурних, скульптурних, орнаментальних деталей, використання багатих, золотих і срібних інкрустацій, спотворення пропорцій, змішання стилів, перебільшення акцентів, яскраві кольори, У живописних і скульптурних композиціях, незвичайних, фрагментних і світлових ефектів, використовується перспектива, зображення людей з подовженими пропорціями.

Сучасники стилю Маньєризму дали йому таку назву від слова «манера», тим самим показуючи, що вони сприймали цей стиль як манірність, тобто своєрідне звернення до недавнього минулого і повторення його найкращих досягнень.

WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian