Loading...
КИТАЙСЬКИЙ 2018-08-02T18:19:57+03:00

Китайський

У Європі вироби китайського мистецтва, так звані “Шинуазрі”, увійшли в моду в XVIII столітті. Як у багатьох будинках, так і в оселях будинків були найрізноманітніші китайські вироби прикладного мистецтва, які були популярні завдяки своїм екзотичним формам. До того, як в Європі почали виготовляти порцеляну (Д. Беттгер, 1707), багаті люди колекціонували загадковий і дорогий китайський фарфор.

Найбільш сильний вплив «китайський стиль» справив на англійське меблеве мистецтво середини XVIII століття, і зокрема на один з періодів діяльності відомого англійського мебляра Томаса Чиппендейла. В історії англійських меблів це була недовго тривала, примхлива мода. Характерним для цієї моди було повсюдне захоплення китайськими ґратами, декоративними планками, так звана «Китайщина». Предмети китайського мистецтва, які користувалися попитом завдяки своїй екзотиці, цінувалися надмірно високо. Були серед них, звичайно, і справжні цінності, як, наприклад, багато лакованих предметів, тонкий фарфор, ніжна орнаментика; проте не можна не відзначити істотні недоліки: шаблонність і роздрібненість ліній. Китай був феодальною країною зі стійкими традиціями й надзвичайно скутим художнім сприйняттям. При незмінних правах і звичаях протягом 2000 років, аж до політичного звільнення, Китай не випробував ніякого глибокого розвитку.

Універсальним матеріалом, з якого китайці виготовляли тисячі речей, був бамбук. У руках спритного китайського ремісника він служив для виготовлення конструкцій, ґрат, перегородок у приміщеннях, різних плетених виробів, меблів та для безлічі інших цілей.

Китайський стиль: наші дні. 

Для цілком прийнятної стилізації під китайський стиль досить наситити інтер’єр предметами, які асоціюються з Китаєм. Картини на шовку, ієрогліфи на стінах, китайські вази, китайські скульптури і китайські ліхтарики – все це цілком здатне створити антураж, що збігається з уявленнями середнього європейця про те, як повинен виглядати китайський інтер’єр. Але зрозуміло, такий інтер’єр буде далекий від справжнього китайського стилю.

 

Специфіку істинного китайського стилю визначає особливий підхід до організації простору. В основі цього підходу лежить фен-шуй. У Європі фен-шуй найчастіше називають мистецтвом, але як і багато інших явищ, що прийшли зі Сходу (наприклад, шахи), його важко з упевненістю віднести до якоїсь певної категорії. Точно так само фен-шуй можна назвати наукою або навіть релігією, але і це буде не зовсім вірно.

Фен-шуй – це вчення взаємозв’язку усіх речей і явищ у просторі, а також про зв’язок людини з усім, що його оточує. У нашій країні поверхневий підхід до напрямку фен-шуй, нерідко стає предметом для жартів. Проте навіть якщо не вірити в те, що між речами, людьми і простором існує містичний взаємозв’язок, все одно не можна не визнати, що фен-шуй сприяє гармонійної організації простору. Естетична сторона фен-шуй має високу цінність незалежно від ставлення до містичної складової. Інтер’єр, організований у відповідності з принципами фен-шуй – це перш за все красиво.

 

Один з найважливіших принципів фен-шуй можна охарактеризувати, як заперечення прямолінійності. Прямим і гострим кутам, різким переходах немає місця в китайському стилі. Звичайно, у традиційних для України малогабаритних прямокутних приміщеннях дотримати цей принцип не так-то просто, але вихід завжди можна знайти. Драпірування, високі вази або скульптури в кутах, вбудовані меблі, економно використаний кутовий простір – все це допоможе наблизити обриси кімнати до ідеалу в китайському розумінні.

Зрозуміло, викласти – нехай навіть коротко – всі принципи фен-шуй в одній статті неможливо. Основний висновок, який можна зробити в широкому наближенні, полягає в тому, що китайський стиль – це явище широке і багатопланове. До нього можна віднести як мінімальну стилізацію використання характерних акцентів – таких, як китайські ліхтарики, дзвіночки, «музика вітру» і картини на шовку, так і повне перевлаштування інтер’єру відповідно до принципів фен-шуй. Вибір варіантів майже настільки ж величезний, як сам Китай.

WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian