Loading...
КЛАСИЦИЗМ 2018-08-04T10:27:20+03:00

Класицизм

Термін «класицизм» походить від латинського classicus – зразковий, норма, порядок. Зазвичай, розрізняють класицизм XVII ст. і XVIII – поч. XIX ст. (останній часто іменується неокласицизмом). Прості і чіткі форми античного мистецтва приймаються за зразок для наслідування. Відбувається відмова від надмірної розкоші барокко і рококо. Широко поширилася мода на маленькі кімнати. Народився «style Gabriel»: прості фільонки, двері, класично стримані карнизи, каміни ясних обрисів з красивого мармуру, увінчані великими простими дзеркалами, білі стелі, стіни, пофарбовані в білий, сірий або блідо-зелений кольори. Це і стало класичним французьким зразком елегантного будинку.

Традиційний, класичний погляд на інтер’єр ніколи не виходив з моди. Строгість і ясність форм, вишуканість і розкіш панують в класичному стилі. Характерна особливість – античні елементи в дизайні – колони, вази, скульптури. У всьому присутня стриманість, розміреність. Класицизму властиві ясні геометричні форми, трохи декору, кольори спокійні і стримані, дорогі, якісні матеріали (натуральне дерево, камінь, шовк та ін.) Найчастіше зустрічаються прикраси скульптурами і ліпниною.

Форми предметів спрощуються, лінії випрямляються. Відбувається випрямлення ніжок, поверхні стають простіші. Спостерігається широке використання античної спадщини (форми, мотиви) і одночасно відбувається вдосконалення барочного і ренесансного стилів. Стає обов’язковою симетрія. Починають застосовувати технологію маркетрі, скорочується використання золота і бронзи. Стільці та крісла оббиваються тканинами з квітковим орнаментом. Популярне забарвлення: червоне дерево плюс легка бронзова обробка. Обриси спинок стають більш строгі, в їх декор вводяться античні мотиви грецькі та римські – мечі, шоломи, щити, а також єгипетські: зображення сфінксів в декорі меблів; ніжки стільців і столів звужуються донизу.

Популярний білий колір. Нерідко вживаються кольорові лаки (білий, зелений тощо) в поєднанні з легкою позолотою окремих деталей.

Для Людовіка XIV – «короля-сонця», який вважав, що «держава – це я», безумовно, класицизм здавався єдиним стилем, здатним висловити ідеї мудрості і могутності монарха, розумності державного устрою, спокою і стабільності в суспільстві. Внутрішня боротьба, схвильованість, зіткнення, такі явні в мистецтві барокко, ніяк не відповідали ідеалам ясності і логіки французького абсолютизму.

WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian