Loading...
БАРОККО 2018-08-03T12:18:27+03:00

Барокко

Цей стиль дуже важко переплутати з яким-небудь ще. Він, подібно Готиці, став втіленням своєї епохи. Барокко вперше в історії мистецтва з’єднав два поняття – стилю і способу життя. Чуттєво-тілесна радість буття, трагічні конфлікти складають основу прекрасного і джерело натхнення стилю. У дизайні інтер’єру Барокко прагне до величі, пишноти, просторового розмаху.

Стиль Барокко має значний вік. Початок цього стилю відноситься до XVI століття. Європейські майстри в цей час стали освоювати новий стиль убрання апартаментів. У цей час в європейську мову потрапило слово з жаргону португальських ювелірів: «Барокко», що означало перлину неправильної форми. Після заснування цього стилю майстри по створенню інтер’єрів час від часу повертаються до гнутих меблевих ніжок, позолоченої ліпнини і щільних тканин з бахромою. Вічна молодість цього стилю пояснюється просто: в усі часи попитом користувалися елементи, що підкреслюють достаток і розкіш. Барокко – палацовий стиль, але кому не хотілося хоч раз відчути себе володарем палацу, нехай і маленького?

Одна з характерних рис барокко – просторові ілюзії, які супроводжують інтер’єри цього стилю. Компоненти, традиційні для барочних інтер’єрів – дзеркала, стелі, стіни, екрани – розписані зображеннями, засновані на картинах життя небожителів. На стінах висять гобелени, що містять зображення пейзажів, такі гобелени можна побачити і в сучасних багатих будинках. Урочистий пафос інтер’єру посилюється за допомогою великої кількості важких тканин, килимів, багатих виблискуючих люстр, позолоченої ліпнини, в якій переважає тематика зображень листя і плодів, картуші та маскаронами. Криволінійні, округлі контури надають декору динаміки і мальовничості.

Розкіш і пишність барокового стилю інтер’єру посилюють відповідним чином оформлені меблі, які, починаючи з сімнадцятого століття, стають все більш і більш різноманітними. Елементи декору цього стилю значні за обсягом, в них часто застосовується різьблення, металеві накладки з бронзи та благородних металів, а також мозаїка з різних порід дерева (інтарсія).

Епоха барокко залишила нащадкам такий предмет, як шезлонг (chaislonge – «довгий стілець», на якому можна сидіти і лежати, а також так звані канапе-кушетки на шести або восьми ніжках.

Особливо багато модифікацій придумано для такого елементу інтер’єру, як ліжко. Варіанти ліжок з різного виду балдахінами часто прикрашали султанами з пір’я страуса. Ложе спиралося на скульптури у вигляді жіночих торсів, в ногах ложі спиралося на подобу античних ваз. На зміну, що панував в епоху Відродження скринь,  в епоху Барокко прийшли комоди, книжкові шафи і бюро.

За допомогою парчі оформляли стіни, вікна та двері, меблі. Будуари прикрашалися шторами – щільними полотнами зі складним тканим малюнком. Не тільки в сімнадцятому столітті, але і в пізні періоди найпрестижнішим був оксамит – ця тканина вважається найбільш характерною для стилю барокко. Атласна тканина з дрібним малюнком рослинної тематики також отримала досить широке розповсюдження в оздобленні барочних інтер’єрів.

Освітлення за допомогою свічок надавало інтер’єрам сімнадцятого століття неповторне романтичне звучання, воно передавалося на картинах художників того часу. Саме під свічки були придумані різноманітні прилади освітлення, які від чисто утилітарного призначення стали самостійними елементами декору. Це – канделябри і жирандолями, шандалі і свічники. Якщо свічники й шандалі можна було відносно вільно переміщати з однієї кімнати в іншу, то канделябри і жирандолями закріплювалися на підлозі або стінах.

Назва «люстра» в перекладі з французької означає «блиск», – цей тип світильника був введений у вживання в другій половині сімнадцятого століття і з тих пір став (і залишається, мабуть, і в наш час) найефектнішим з усіх джерел світла. Кришталева люстра – обов’язкова деталь будь-якого інтер’єру «палацового» типу.

WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian