Loading...
АРТ-ДЕКО 2018-08-03T12:02:21+03:00

АРТ ДЕКО

Арт-деко – стилістична течія в мистецтві, архітектурі і дизайні країн Західної Європи та Америки другої чверті XX століття, яке отримало назву від міжнародної Виставки декоративного мистецтва в Парижі в 1925 році. Цей стиль, що поєднує в собі класичність, симетричність і прямолінійність, виник під впливом різних джерел, крім Ар-нуво і Кубізму – стародавнім мистецтвом Сходу, Єгипту, Африки, американських континентів, і досяг розквіту в 1925 – 1935 рр.

Арт-деко (Art-Deco) являється продовженням традиції модерну і його подальшого розвитку. Художники і дизайнери того часу прагнули створити силь, де їм вдалося б гармонійно поєднати вільне планування і пластику модерну з парадним блиском класичних стилів і цікавими самобутніми речами з індійською і східних культур. Розумна, з художнім смаком еклектика лягла в основу стилю Арт-деко. Цей стиль – демонстрація доброго смаку. Він зародився у Франції, звідси його легкість і витонченість.

Новий напрямок – Арт-деко – не був безпосередньо пов’язаний з конкретними історичними традиціями, хоча містив в собі ідеї різних стилів від еклектики і модерну до класицизму та експресіонізму. Дизайнери мали свободу вибору для своїх пошуків у вирішенні інтер’єрів.

Якщо сучасний рух в Європі тяжів у 1920-х роках до масового та стандартного, то стиль Арт-деко, навпаки, прагнув до задоволення індивідуальних смаків замовників і відрізнявся різноманітністю. Вільно оперуючи історичними знаками і символами, Арт-деко звертається до нових будівельних матеріалів, кольору, світлових ефектів і цим відрізняється від історичних попередників.

Якщо Арт-деко звертається до класицизму, то трансформує ордер, представляючи його спрощено й позбавляючи його нормативних атрибутів (капітелей, бази), перетворюючи об’ємні колони в плоскі пілястри, лопатки або графічно малюючи їх на площині стіни. Коли Арт-деко звертається до Ар-нуво, запозичуючи криволінійні форми і лінії, вони стають менш мальовничими, орнамент більш жорстким, позбавленим зображальності.

Арт-деко вступає у творчу взаємодію з Модернізмом, що відзначається чіткістю, геометричністю прямокутних обрисів, площинністю фасадів, використанням трубчастих поручнів огорож. Модернізованість Арт-деко часто проявлялася в плавності форм. Іноді форми стають близькі до машинного дизайну. Часто в інтер’єрах і на фасадах з’являються рельєфні фризи з сюжетним скульптурним зображенням узагальнено-геометризованого характеру.

Виробники меблів у стилі Арт-деко використовують для виготовлення і декору предметів облаштування інтер’єру алюміній, нержавіючу сталь, слонову кістку, ебенове дерево, дороге скло, інкрустації по дереву, шкіру екзотичних тварин – зебри, крокодила, ящірок. Твори майстрів Кубізму, Постімпресіонізму – необхідні деталі в інтер’єрі даного стилю.

За багатством матеріалів з ним навряд чи може змагатися який-небудь інший стиль: цінні породи дерева, кленовий масив, ясен, рожеве дерево рідкісних сортів, бронза, кристали, натуральний камінь, – все це можна зустріти в одному інтер’єрі, причому всі вироби, як правило, не промислового виробництва, а зроблені за індивідуальним замовленням. В Арт-деко можна виділити декілька напрямів: елегантно-класичний, експресивно-екзотичний, а так само різні модерністські.

Стіни являють собою ненав’язливий фон для вишуканих меблів та скульптур, тому шпалери з малюнком практично не використовуються. Найчастіше в інтер’єрах присутні пофарбовані однотонною фарбою стіни з яскравим трафаретним бордюром з геометричних фігур – кіл, трикутників, прямокутників, зигзагів.

Один з найпопулярніших узорів 30-х років – так зване єгипетське півколо, що символізує сонце, що сходить. Колір в Арт-деко в основному м’який, пастельний для стін і темний, майже чорний для меблів. Яскраві соковиті кольори – помаранчевий, зелений, червоний здебільшого присутні в орнаментах.

Дизайн Арт-деко торкався не тільки архітектури, меблів і деталей інтер’єру, світильників, образотворчого мистецтва, але накладав відбиток і на спосіб життя. Винахідливість Арт-деко зробила його популярним і в наш час, так само як еклектичність, так різноманітність форм і прийомів дозволяють успішно реалізувати цей стиль в умовах сучасних інтер’єрів. Майстерність досвідченого дизайнера допоможе підкреслити окремі стильні (часом колекційні) речі в еклектичному інтер’єрі. Традиційне для Ар-деко екзотичне пальмове дерево, химерна гра кольорів: кольори слонової кістки, насичені коричневі тони, всі відтінки золотого.

WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian