Loading...
АР НУВО 2018-08-03T11:41:36+03:00

АР НУВО

Словосполучення L’Art Nouveau вперше почало широко використовуватися у Франції в кінці XIX століття. L’Art Nouveau в перекладі, як «нове мистецтво» мало пряме відношення до стилю Модерн. Однак модерн і Ар Нуво зовсім не одне і теж. Ар Нуво означає декоративно-орнаментальний стиль. Ар Нуво – французька назва течії в мистецтві періоду модерну на рубежі XIX-XX століть. Серед його головних особливостей можна виділити такі, як відмова від прямих кутів на користь більш природних ліній, інтерес до нових технологій, розквіт прикладного мистецтва.

Стиль Ар Нуво, як це не дивно, був запозичений з японського мистецтва. Аналогічного  стилю в Японії тоді не існувало. Зате були окремі елементи характерні японській культурі, які пригледів французький живописець і майстер по кераміці Ф. Бракмон. Він побачив японські кольорові гравюри, зроблені на дереві. У них загортали пачки китайського чаю. Свою знахідку Ф. Бракмон привіз до Франції. Завдяки цьому, французькі художники почали використовувати японські мотиви у своїй творчості, розвиваючи і видозмінюючи їх. Пізніше стиль Ар Нуво знайшов місце не лише в художньому мистецтві, але і в архітектурі. Характерним для стилю стали плавні обриси з явною тенденцією до асиметрії. Вдало вписувалися в стиль візерунки, що нагадують рослинність і вигини жіночих фігур з розпущеним волоссям. В кінці XIX століття стиль Ар Нуво отримав втілення в дизайні інтер’єрів.

Дизайн інтер’єру в стилі Ар Нуво, швидше за все, дуже сподобається любителям природи. Ар Нуво вітає інтерєр, де всі елементи здаються як би природними, а не зробленими і придуманими людиною. У приміщенні, що зроблено в стилі Ар Нуво ви не побачите навіть прямих кутів кімнат. Вони завуальовані і округлені. Теж можна сказати і про меблі. Ар Нуво забороняє використовувати меблі з грубими гострими краями, меблі повинні бути плавних, напівкруглих форм. У малюнках і забарвленнях інтер’єру в стилі Ар Нуво переважають кольори, які існують в природі і малюнки – геометричні фігури, що формують природні образи. Це можуть бути зиґзаги, трикутники, овали і т.д. Особливу перевагу віддано колу. «Символ сонця» можна зустріти в дизайні інтер’єру набагато частіше, ніж інші фігури. Якщо ви хочете запросити «сонце» стилю Ар Нуво в свій будинок, то необхідно звернутися за допомогою до досвідченого дизайнера, який зможе створити не розповсюджений стиль модерн, а всього лише частину його, самостійний стиль Ар Нуво.

Інтер’єр в стилі Ар Нуво – це, мабуть, межа мрій про таємничу розкіш, але не сліпучу, гучну і громіздку. Це розкіш гармонії, спокою й умиротворення. Синтетичність раціональної простоти та химерної фантастичності. Свобода, повітряність, хвилясті тканини, безперервність простору, м’які лінії, асиметрія рослинного орнаменту. Шовк, метал, дерево, кольорове скло. Крапля виваженої недбалості, як ледь відчутний присмак, невловимий шепіт.

Риси Ар Нуво:

Оскільки головним натхненником для художників Ар Нуво була природа, найбільш поширеними мотивами були бутон (символ появи нового життя) та екзотичні рослини з довгими стеблами і блідими квітками. Перевага віддавалася ліліям, лататтям, ірису та орхідеям. Зображувалися також яскраві та граціозні комахи та птахи – бабки і метелики, ластівки та павичі.

Ще одна важлива риса дизайну Ар Нуво – використання еротичних мотивів, атмосфера романтизму, легкого флірту. Природні вигини жіночого тіла, що  огортає довге струмливе волосся і складки одежі, стали яскравим графічним символом модерну. Ар Нуво примітний, насамперед, звивистими і плавними обрисами. Лінія має самостійне значення як засіб виразності, живе своїм життям. Вона є основою орнаменту, виконує стилеутворюючу функцію, втілюючи в собі красу.

Розповідати про цей стиль можна практично безкінечно, але ніщо не замінить знайомства з творами тієї епохи: роботами Альфонса Мухи, Гюстава Клімта, Антоніо Гауді, Обрі Бердслі і інших.

WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian