Loading...
АМПІР 2018-08-03T11:23:55+03:00

Ампір

Стиль ампір – найвища точка і одночасно завершальний акорд, що зародився в другій половині XVIII століття класицизму. В епоху наполеонівської імперії класицизм перероджується в офіційний, парадний, урочистий, військово-тріумфальний стиль, що наслідує шик і розкоші Римської імперії. Сутність цього стилю була відверто виражена вже в самій його назві: ампір – від французького «empiere», імперія. У дизайні інтер’єру використовується багатий декор з мотивами військової емблематики. Форми масивні і спрощені, підкреслена монументальність.

Ампір придбав популярність, в основному, у Франції, але й там протримався недовго. У цьому стилі все покликане показати розкіш: багате важке драпірування, прикраси з металу, на стінах – старовинні гравюри, чеканки або картини в красивих рамах. Дизайн в стилі ампір відрізняється вагомістю, чіткістю форм і хитромудрістю обробки.

Виробництво меблів у стилі ампір відрізняється від попереднього стилю барокко тим, що в самому дизайні меблів використовуються античні, особливо римські архітектурні форми: колони, пілястри, консолі, карнизи і фризи, що застосовуються для членування передніх сторін шаф і комодів. Опорні частини столів, крісел, стільців, диванів робляться у вигляді античних герм (чотиригранних стовпів, оздоблених головою античних богів або видатних людей), сфінксів, грифонів, колон і левових лап, запозичених з руїн стародавнього Риму і розкопок Помпеї. Меблі мають прямокутні, масивні, замкнуті форми, профілі і виступи на ній застосовують дуже рідко.

Вперше в історії меблів важливу роль стала грати фактура матеріалу. У попередніх стилях вона ховалася за нагромадженнями різьблених прикрас і різних шаблонів. На шафах, секретерах, комодах і інших предметах меблювання залишаються великі площини фільонок. Якість деревних порід тепер грає важливу роль. Для виготовлення меблів перевага віддавалася темно-червоному дереву.

Його гладка поверхня прикрашається бронзою, золоченою через вогонь, із строго симетричними узорами. Окремі деталі покриті різьбленням. Ніжки, наслідуючи античний стиль, часто мають форму лап тварин. Іноді зверху цих лап несподівано поміщаються фігури лебедів, левів або сфінксів. На кутах шаф і комодів косяками служать античні колони з бронзовою позолоченою базою і капітеллю або окремі фігури крилатих перемог («Ніка»). Стиль ампір збагатив меблеві форми і рядом нових типів шаф. Інші новинки: вузький сервант, вузькі вітрини, круглі столи для сервірування. Крісла приймають форму давньоримських. Передні ніжки нерідко йдуть прямо від підлокітників і являють собою герми, коли ж вони закінчуються близько сидіння, то підлокітники підтримуються різьбленими фігурами левів, грифонів, лебедів та інших тварин, або масивними завитками. Як крісла, так і всі інші меблі для сидіння є жорсткі. Меблі цього стилю, віддають перевагу пишноті, на шкоду зручності користування. Стільці дещо простіші крісел, причому їх спинці часто надається форма ліри, яка є одним з найбільш вживаних мотивів в прикрасах предметів меблювання стилю ампір.

В інтер’єрах використовується багато текстилю, який застосовується не тільки для драпірування вікна, балдахіну ліжка, шпалери замінюються тканиною й тканиною ж обтягнуті абажури всіх ламп в кімнаті. Оскільки стиль сформувався в наполеонівські часи, інтер’єр похідних наметів імператора перенесли в інтер’єри житлові. Таким чином, навіть стелі і стіни драпірується тканиною у вигляді шатра.

WhatsApp chat
EnglishRussianUkrainian